MOTTO.

"Moda przemija, styl pozostaje" Coco Chanel.

wtorek, 18 czerwca 2013

KAPELUSZE.

MUST HAVE - KAPELUSZ.


Nieodzownym elementem lata jest kapelusz, który nie tylko chroni przed słońcem, ale również dodaje typowego letniego looku. Natomiast kapelusz jesienią i zimą chroni naszą głowę przed zimnem i mrozem. 
Dzisiaj mały poradnik jak należy kupować kapelusz, komu i jaki pasuje. 

Inspiracje. Wszystkie foto z internetu. Kapelusz (łac. capella koza) – nakrycie głowy składające się z ronda i główki. Kapelusze mogą być zarówno damskie (często zdobione dodatkami), jak i męskie (przeważnie z główką i rondem), a ich kształt i fason często ściśle nawiązuje do mody danej epoki.
MAŁY PORADNIK. 

Kapelusz koniecznie powinien współgrać  z resztą ubioru. Kapelusz  może kreować  naszą stylizację lub ją niestety ale zniszczyć. Dlatego jest bardzo ważne, aby umiejętnie dobierać kapelusz i zestawiać go z ubraniami.

ZASADY, KTÓRYMI SIĘ KIERUJEMY DOBIERAJĄC KAPELUSZ.
-  Kapelusz dobieramy do stylizacji, a nie stylizację do kapelusza. 
- Niskie i drobne osoby nie powinny nosić dużych i szerokich kapeluszy, natomiast osoby wysokie i dość szczupłe niestety muszą zrezygnować z małych nakryć.
-  Osoby o delikatniejszej urodzie powinny nosić kapelusz skromniejszy, aby nakrycie nie przytłaczało ich urody.
-  Granica, którą nie można przekroczyć nosząc kapelusz, to aby rondo kapelusza nie przekraczało linii ramion. 
- Nakrycie dobieramy do typu urody jakim jesteśmy.
- Osoby z zaczerwienioną twarzą nie mogą pozwolić sobie na czerwone czy różowe kapelusze, które jeszcze bardziej np. podkreślą rozszerzone naczynia krwionośne.DO CZEGO I JAKI?
1. Do futra zakładamy toczki lub kapelusz z dużym rondem bez ozdób, ponieważ futro samo w sobie jest już ozdobą.
2. Do kurtki skórzanej idealnie pasują czapki dzianinowe, futrzane oraz kapelusz typy- fedora.
3. Do pozostałych stylizacji wpisuję się doskonale beret, kaszkiet oraz chusty.KAPELUSZ I KSZTAŁT TWARZY.

1. TWARZ OWALNA: Idealne, owalne rysy twarzy pozwalają na dużą swobodę przy wyborze kapelusza. Praktycznie w każdym fasonie kobieta z owalnym kształtem twarzy będzie wyglądać dobrze i pięknie.

2. TWARZ OKRĄGŁA:  Zadaniem kapelusza w tym przypadku jest wydłużenie i wysmuklenie twarzy. Do tego celu najlepsze będą kapelusze o ukośnych, trójkątnych lub pionowych liniach. Główka kapelusza z podwyższonym stanem wydłuży optycznie buzię. Dobrze w tej roli sprawdzają się kapelusze o geometrycznym kształcie, np. prostokątne. Taki fason nie tylko wyszczupli twarz ale również wysmukli całą sylwetkę.  Nieodpowiednie są przylegające do głowy i naciągnięte na czoło czapki oraz kapelusze z dużym rondem. Zakaz noszenia takich kapeluszy czy nakryć jakichkolwiek na głowę również dotyczy osób niskich i grubszych.

3. TWARZ KWADRATOWA: wymaga złagodzenia rysów. Dlatego dobrym wyborem będą zaokrąglone modele kapeluszy. Wskazane są również linie pionowe i skośne, które wydłużą twarz. Odpowiednie dla tego typu twarzy są np. czapki z daszkiem skierowanym ku górze. Źle wyglądają kapelusze zsunięte na tył głowy, gdyż eksponują ostro zarysowane kości szczęk. Należy unikać kantów i zdecydowanych linii.
4. TWARZ TRÓJKĄTNA: Osobom o trójkątnej twarzy pasują zaokrąglone nakrycia głowy, np: kapelusz typu panama lub beret.  Przesłonięcie szerokiego czoła zmniejszy dysproporcję między nim a spiczastą brodą.  Należy unikać skośnych linii i przekrzywiania kapelusza na bok. 
PODSTAWOWE RODZAJE I FASONY KAPELUSZY:

- bikorn

       

- cylinder (kapelusz)


- fedora- melonik

- panama


INSPIRACJE :


Hanna Bielicka.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz